RATB - Regia Autonoma de Transport Bucuresti
 
 

ZIUA TRANSPORTATORULUI


REGULAMENTUL de desfăşurare a manifestărilor sportive  prilejuite de “Ziua Transportatorului”  2016
DATE GENERALE, SCOP, ORGANIZARE, DESFĂŞURARE



“Ziua Transportatorului” este o manifestare de amploare ce se desfăşoară în mod tradiţional, în luna iunie a fiecărui an, la Complexul Sportivă R.A.T.B din strada Trapezului nr.4.

La această mare sarbătoare a sportului bucureştean sunt aşteptaţi salariaţii Regiei şi familiile acestora. De regulă sunt angrenate câteva mii de participanţi.

Şi în acest an se vor organiza întreceri la discipline sportive tradiţionale: fotbal, şah, table, tenis de masă, tenis, fotbal-tenis, arte marţiale , volei, baschet, petanque şi darts.

Pentru desfăşurarea acţiunilor sportiv-recreative prilejuite de "Ziua Transportatorului 2016", propunem următoarele:

a. Creearea unui “Comitet de organizare” care să fie format din:

Radu Paul Orzaţă - preşedinte de onoare;
Constantin Duchin - preşedinte;
Virgil Chiru - membru;
Vasile Pietrariu - membru;
Constantin Tobescu - membru;
Mircea Ionescu - membru;
Adrian Pascu - membru;
Vasile Hurmuz - membru;
Lelia Savin - membru;
Lizeta Vasilach - membru;
Ileana Stoica - membru;
Ştefan Mihăilă - membru;
Florica Nicula - membru.

b. Participarea

La competiţii pot participa salariaţii Regiei în funcţie de posibilităţi şi abilităţi, orice concurent putând opta pentru una sau mai multe discipline la care înscrierea este liberă (dacă modul de desfăşurare a competiţiilor permite participarea în timp util la etapele eliminatorii şi finale).

Pentru fiecare disciplină în parte se numeşte câte un responsabil, după cum urmează:

fotbal ● Gabriel Iordache;
fotbal-tenis ● Gabriel Bubacu şi Gabriel Iordache;
table ● Anişoara Pamfilea;
şah ● Lelia Savin;
tenis ● Roxana Niculae şi Gabriel Bubacu;
tenis de masă ● George Iancu;
petanque ● Eugen Căploiu şi Florica Nicula;
volei şi baschet ● Ştefan Mihăilă;
arte marţiale ● Florin Ioana;
darts ● Mihai Serediuc şi Florin Ioana.

1. Cadrul organizatoric:

  • Accesul în Complex se va face pe baza legitimaţiilor R.A.T.B.
  • Întrecerile se vor desfăşura între orele 0900 – 1800 la Complexul Sportiv R.A.T.B. din strada Trapezului nr. 4, în ziua stabilită de Conducerea R.A.T.B. împreună cu sindicatele.
  • Înscrierile se vor face prin telefon sau la faţa locului,  înainte de începerea întrecerilor.

Se vor respecta regulamentele stabilite pentru fiecare sport în parte.

  • Se va face popularizarea în timp util pentru salariaţii R.A.T.B. prin discuţii cu sindicatele şi prin afişaj în unităţi.
  • Arbitrajele se vor face de către participanţii la întreceri şi acolo unde este cazul, de către arbitrii delegaţi.
  • Clasamentele vor fi centralizate de către membrii  Comisiei de Organizare pentru fiecare disciplină în parte.
  •  Pentru ocupanţii primelor 3 locuri se vor acorda diplome, medalii, cupe şi premii constând în materiale şi echipamente sportive.
  • Programele surpriză pentru copiii salariaţilor vor fi asigurate de către artişti profesionişti.
  • Asistenţa medicală va fi asigurată de către personalul Centrului de Sănătate R.A.T.B., salvarea  staţionând pe toată durata manifestărilor în incinta AS R.A.T.B.
  • Paza va fi asigurată de către Detaşamentul de Pază R.A.T.B. şi Circa 13 Poliţie.

2. Competiţii:

  • Serviciul Relaţii Publice;
  • Studioul Video R.A.T.B.;
  • Direcţia pentru Tineret şi Sport a Municipiului Bucureşti;
  • Federaţia Română Sportul pentru Toţi;
  • Federaţia Română de Şah.
  • Colaboratori
  • Fanfara;
  • Animatori specializaţi pentru copii.

Fotbal: Regulament Fotbal

  • Va participa în concurs numai câte o reprezentativă din marile  unităţi.

Fotbal-Tenis: Regulament Fotbal-Tenis

  • Va participa câte o echipă din fiecare unitate R.A.T.B.
  • Echipele vor fi formate din 4 jucători, 3 titulari + o rezervă.

Tenis de masă: Regulament Tenis de masa

  • Întreceri de simplu,  în sistem eliminatoriu. În funcţie de numărul participanţilor se vor disputa 3 din 5 seturi mici (până la 11 puncte).
  • Înscrierile se vor face personal până la ora 9.30 în ziua competiţiei.

Tenis

  • Competiţia se va desfăşura la dublu în sistem eliminatoriu la două categorii de vârstă (până în 50 ani şi peste 50 ani). În funcţie de numărul participanţilor se vor juca 2 din 3 seturi sau un set mare (9 game-uri).
  • Înscrierile se vor face personal până la ora 9.30 în ziua competiţiei.

Arte marţiale: Regulament Arte Martiale

  • Competiţia se va desfăşura la două categorii de vârstă(băieţi şi fete), la stilul Wushu Kung-Fu (Taolu).
  • Volei: Regulament Volei
  • Competiţia se va desfăşura în sistem eliminatoriu (echipe de fete).

Baschet: Regulament Baschet

  • Aruncări la coş, în sistem eliminatoriu.
  • Înscrierile se fac până la orele 10.30.

Table: Regulament Table

  • 5 din 9 linii,  în sistem eliminatoriu.
  •  Înscrierile se fac până la orele 10.00.

Şah: Regulament Sah

  • Cel mai bun din 2 partide(şah rapid). În caz de egalitate, partida se decide în sistem “fulger”. Sistemul este eliminatoriu.
  • Înscrierile se fac până la orele 10.00.

Darts: Regulament Darts

  • Competiţia se va desfăşura desfăşura în sistem eliminatoriu.
  • Petanque: Regulament Petanque

Proba de perechi: Regulament Tenis proba pe perechi

c. Sistemul de premiere

Vor fi premiate primele 3 locuri de la fiecare disciplină în parte.

Se vor acorda diplome, medalii, precum şi premii constând în materiale şi echipamente sportive.

Se vor întocmi tabele cu sportivii fiecărei discipline (specificându-se locul de muncă şi numărul de serviciu) în care se va consemna natura premiilor ce vor fi acordate participanţilor contra semnătură.

Tabelele vor fi vizate de către un reprezentant al sindicatelor.

Participanţilor   la această sărbătoare a sportului R.A.T.B.-ist li se vor oferi gratuit mici şi bere.

Bonurile pentru bufet vor fi distribuite prin organizaţiile sindicale pentru membrii sindicalişti iar pentru nesindicalişti vor fi distribuite de către AS.

Se va acorda premiul de fair-play.

  • Manifestări artistice
  • Fanfara
  • Animatori specializaţi pentru copii.
  • Colaboratori
  • Serviciul Relaţii Publice;
  • Studioul Video R.A.T.B.;
  • Direcţia pentru Tineret şi Sport a Municipiului Bucureşti;
  • Federaţia Română Sportul pentru Toţi;
  • Federaţia Română de Şah.

DESFĂŞURĂTORUL ACTIVITĂŢILOR SPORTIVE

Program de desfăşurare:  0800 - 1800

MINI FOTBAL

0900 - 1500

Echipe de 6 jucători, 2 reprize de 20 minute fiecare

FOTBAL – TENIS

0900 - 1500

Echipe de 4 jucători

VOLEI

0900 - 1200

Echipe de 6 jucători

BASCHET

1100 - 1400

Aruncări la punct fix,  copii

ŞAH

0900 - 1400

Individual, eliminatoriu, sistem de şah rapid

TABLE

0900 - 1400

Individual, sistem eliminatoriu

TENIS

0900 - 1500

-Calificări în cursul săptămânii la categoria “seniori” (peste 50 ani);

-Meciuri de dublu, open;

-La categoria “seniori” (peste 50 ani) vor avea loc finalele.

TENIS DE MASĂ

0900 - 1200

Individual, eliminatoriu

DARTS

0900 - 1100

Individual

PETANQUE

1000 - 1400

Perechi open

ARTE MARŢIALE

1000 - 1100

Individual

TROFEUL FAIR – PLAY

SURPRIZE PENTRU COPIII SALARIAŢILOR

1100 - 1400

  Notă:   Participanţii se pot înscrie la mai multe discipline sportive, dacă  programul permite.

              Accesul este permis pe baza legitimaţiei R.A.T.B.